جلسه شورای مدیریت بحران

✳ *جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان جهت بررسی آخرین وضعیت حریق در کوه خاییز با حضور دکتر مسعود منصور معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل ها و مراتع کل کشور،سرهنگ عباس نژاد فرمانده یگان حفاظت جنگل ها،مراتع و ابخیر داری کشور،عباس سمیعی مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی و کیانی مدیرکل منابع طبیعی استان خوزستان در فرمانداری شهرستان بهبهان برگزار شد*
🇮🇷کانال اخبار فرمانداری شهرستان بهبهان
http://t.me/bafakh
🔹به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان در این جلسه کورش کیانی مدیرکل اداره منابع طبیعی استان خوزستان گزارشی کامل از آغاز و روند کنترل حریق در کوه خاییز ارائه نمودند.
یوسف زمانی اصل فرماندار شهرستان بهبهان نیز در این جلسه ضمن تشریح اقدامات انجام شده گفت بلافاصله پس از اعلام حریق در خاییز با حضور در صحنه،مراتب را به مدیرکل بحران استانداری اعلام کردیم و اعلام نیاز به بالگرد برای اطفای حریق نمودیم،نزدیک ۵۰۰ نفر نیرو بلافاصله در محل بسیج کردیم ولی علیرغم پیگیری ها و هماهنگی ها متاسفانه بالگرد در منطقه حاضر نشد،با این وجود چندین بار حریق تا آستانه کنترل کامل پیش رفت اما به دلیل شرایط جوی و هوای بسیار گرم و همچنین وزش شدید باد مجددا شعله ها فوران می نمود با این حال در تمام شرایط نیروها به صورت اماده باش کامل در محل باقی می ماندند. وی همچمین از کمبود شدید امکانات و در دسترس نبودن ملزومات ابتدایی برای مقابله با چنین بحران هایی در شهرستان خبر داد و از معاون وزیر درخواست انعکاس این مشکلات و رسیدگی جهت برطرف نمودن آن ها را نمود.
در ادامه دکتر مسعود منصور در این جلسه عنوان داشت از فعالان و دوستداران محیط زیست میخواهیم علاوه بر ایجاد حساسیت و مطالبه گری زحمت ها و تلاش ها را نیز نادیده نگیرند. وی همچمین عنوان داشت امروز با بالگرد تمام منطقه را بازدید نمودیم، خدارا شکر بیش از ۹۰ درصد حریق در خاییز سطحی بود، به گفته ایشان اداره کل منابع طبیعی استان موظف به برنامه ریزی دقیق برای تقسیم بندی نقاط پرخطر و احداث پایگاه دیده بانی در آن مکان ها می باشد.به گفته رییس سازمان جنگل ها به زودی پهباد تخصصی در اختیار استان ها ک البته شهرستان بهبهان قرار خواهد گرفت. همچنین توافق نامه ای با وزارت دفاع صورت خواهد گرفت تا پس از اعلام حریق در جنگل ها بلافاصله پرواز انجام شود.
به گفته وی در مورد حریق الزام کردیم شهرستان ها در مناطق بحرانی حریق که براساس سابقه در سال های گذشته و یا ریسک پذیر بودن محل مشخص می گردد قرارداد دیده بانی با سازمان بسیج منعقد نمایند. همچنین در زمان حریق از بیمه بینام برای شرکت کنندگان در عملیات اطفا استفاده خواهیم کرد. علاوه بر آن اجازه حضور هلال احمر به صورت عام در زمان حریق را کسب و ابلاغ خواهیم کرد ضمن آن که اتش نشانی های شهری و روستایی در زمان حریق اجازه خروج از محدوده خود را خواهند داشت. تا اخر هفته نیز سامانه کشوری تلفنی ۱۳۹ جهت گزارش فوری راه اندازی خواهد شد. با مشخص نمودن استان های معین برای همدیگر نیز از این پس، در صورت حریق علاوه بر امکانات یک استان از امکانات استان های معین استفاده خواهد شد. ایشان عنوان داشت ۷۰ درصد حریق کشور در منطقه زاگرس هست،بنابراین باید توجه کشوری به استان های زاگرس نشین متمرکز شود.
🔰کانال اخبار فرمانداری شهرستان بهبهان
http://t.me/bafakh

۱۵۵